Termomodernizacja dachu płaskiego
- Konrad Augustyniak
- 4 wrz 2024
- 1 minut(y) czytania
Docieplenie dachu płaskiego zaczynamy od studiowania projektu i jaką to też termikę mamy zostosować wszystko zależy od naszego kochanego pana projektanta , celowo tak piszę gdyż każdy wykonawca niejednego stresu nabawił się przez te nasze projekty ale jak to potocznie się mówi papier przyjmie wszystko. Wracając do tematu wyróżniamy cztery podstawowe techniki docieplenia dachu
1 styropian głównie jest to eps 100
2 wełna mineralna
3 Polistyren xps
4 płyty pir
Wszystkie wymienione rodzaje mają to samo zadanie docieplić nasz stropodach by oczywiście jak najbardziej zminimalizować utraty ciepła z budynku.
Na nowym budownictwie najczęściej spotkamy układ 2 razy styropian 3 razy papa tzw. Kanapka, pierwsza warstwa styropianu ma za zadanie docieplić nasz stropodach więc musimy również wziąć pod uwagę wykluczenie mostków termicznych na naszej płaszczyźnie, druga warstwa typowo nadaje nam spadki by woda opadowa spływała do rynny lub do wpustów dachowych.
Wełna mineralna podobnie do styropianu układana jest identycznie , różnica polega na większym chłonięciu wilgoci przez wełne , trzeba również pamiętać o sposobach montażu dociepleni możemy stosować kołki dachowe teleskopowe jak również klej do styropianu w postaci pianki lub typowej zaprawy workowanej.
Płyty xps pospolicie nazywane styrodur mają jedną wielką zaletę a mianowicie nie chłoną kompletnie wody, są to twarde płyty więc trudno wyrobić z nich spadki. Często układa się xps na wylane wcześniej spadki podobnie jak docieplenie ze styropianów w jednej lub dwóch warstwach.
Pir czyli płyty wielowarstwowe , twarda konstrukcja również nienadająca się do spadków. Ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, pokryte folią srebrzysta , spadki w przypadku dachu w takiej technologii wykonujemy układając najpierw styropian spadkowy i dopiero na gotowe spadki układamy twarde płyty PIR.
Comments